Helicobacter pyllori

Helicobacter pylori (název složen ze slov: „helix“–šroubovice, „bacter“–bakterie, „pylorus“–vratník[1]) je druh gramnegativní patogenní bakterie, jež napadá sliznici žaludku. Odhaduje se, že je ve vyspělých zemích touto bakterií infikována více než polovina dospělých po 60 letech věku, ačkoliv nemusí vždy vyvolat onemocnění. Způsobuje zejména žaludeční vředy, má však zřejmě na svědomí i různé gastritidy, adenokarcinom žaludku či lymfomy mízní tkáně v žaludku.

Bakterii Helicobacter pylori můžeme nalézt v žaludku mnoha lidí, celosvětově asi u jedné třetiny populace. Přestože tento nezvaný host většině lidí v jejich žaludku vůbec nevadí, může se z něj vyklubat i pořádně nepříjemný návštěvník. Lékaři dnes mají za to, že Helicobakter může svému hostiteli přivodit celou škálu chorob od žaludečního vředu až po rakovinu žaludku nebo slinivky.

Neprávem obviňovaný stres
Až do osmdesátých let se věřilo, že základní příčinou žaludečních vředů je stres, nepravidelná strava a nadměrná konzumace černé kávy. Tomuto názoru udělal čáru přes rozpočet australský vědec Barry Marshall, který se ve výzkumném zanícení neváhal sám schválně nakazit helikobakterem, jen aby dokázal, že právě tato bakterie a nic jiného je hlavním viníkem a příčinou žaludečních vředů. Marshallovi se jeho pokus vyplatil. V roce 2005 získal spolu se svým kolegou Robinem Warrenem za objev Nobelovu cenu a celému lidstvu tak vrátil potěšení ze stresu a šálku pořádně černé kávy.

Přestože je toto onemocnění jednoznačně nejčastější, žaludečními vředy působení helikobaktera nekončí. Tato bakterie je v současné době považována také za jeden z hlavních rizikových faktorů pro vznik rakoviny žaludku. Na základě odborných studií byl helikobakter zařazen v roce 1994 do skupiny významných karcinogenů. Podle některých studií se helikobakter podílí také na vzniku rakoviny slinivky a tato zákeřná bakterie způsobuje i zhoubné onemocnění nazývané žaludeční MALT lymfom.
Přes jeho nespornou karcinogenitu je u nás helikobakterem infikována velká část populace a samozřejmě ne všichni nakažení jedinci onemocní jednoho dne rakovinou žaludku. Přesto lidé, kteří mají rakovinu žaludku například v rodině nebo mají jinak zvýšené riziko tohoto typu nádoru, by se měli infekčního karcinogenu v žaludku nekompromisně zbavit.
Tento přípravek nám půže při kandidě, ale proti nebetpečnému Helicobacter pylori

file:///C:/Users/DELL/OneDrive/Dokumenty/r%C5%AFzn%C3%A9/let%C3%A1ky%20Fin/Let%C3%A1k%20A4%20Candimis%20Candicaps.pdf

 

Napsat komentář