Kyselina močová

  Přírodní a doplňková léčba

Mezinárodní vědecké studie ukazují jako největšího pomocníka v léčbě ALOE VERA šťávu z celého listu. Aby ALOE VERA šťáva z celého listu byla efektivní – musí mít minimálně 5000 mg aktivních přírodních polysacharidů aloe na litr.

 • Vojtěška (Alfalfa) je vhodný zdroj minerálních látek a dalších živin, který pomáhá snižovat hladinu sérové kyseliny močové. Berte 2000 až 3000 mg denně v tabletách nebo kapslích.
 • K dalším prospěšným bylinám patří lopuch a yzop.
 • Poté, co dojde k záchvatu dny, jezte po dobu dvou týdnů pouze syrové ovoce a zeleninu (mimo špenátu,rajčat, okurek a hrachu). Nejvhodnější jsou šťávy. Výborná je mražená i čerstvá třešňová šťáva. Pít můžete i celerovou šťávu, ředěnou převařenou vodou. Vodovodní vodu nepoužívejte vůbec. Třešně a jahody neutralizují kyselinu močovou, je proto vhodné konzumovat je ve velkém množství.
 • Do svého jídelníčku zařaďte i zrniny, semena a ořechy.
 • Vaše výživa by měla obsahovat co možná nejméně purinů. Puriny jsou organické složky, které přispívají k tvorbě kyseliny močové. K potravinám bohatým na puriny, kterým je třeba se vyhnout, patří ančovičky, chřest, slanečky, masové vývary, houby a sardinky.
 • Pijte dostatek kvalitní vody. Příjem tekutin podporuje vylučování kyseliny močové.
 • Nejezte žádné maso. To obsahuje nadměrně vysoké množství kyseliny močové.
 • Nepijte alkohol. Ten zvyšuje tvorbu kyseliny močové a musí proto být z jídelníčku odstraněn.
 • Nejezte smažená jídla, pražené ořechy, ani jiné poživatiny s obsahem oleje, který prošel varem. Oleje po vystavení vysokým teplotám žluknou. Žluklé tuky rychle ničí vitamin E, což má za následek zvýšenou tvorbu kyseliny močové.
 • Vyhněte se energeticky bohatým potravinám, jako jsou koláče a pečivo. Bílou mouku a výrobky z cukru ze svého jídelníčku vyřaďte.
 • Vyhněte se konzumaci aminokyseliny glycinu. Ten může být v organizmu lidí trpících dnou rychle konvertován na kyselinu močovou.
 • Omezte příjem kofeinu, květáku, sušených fazolí, čočky, ryb, vajec, ovesných vloček, hrachu, drůbežího masa, špenátu a kvasnicových výrobků.
 • Pokud máte nadváhu, snažte se snížit ji na přijatelnou hodnotu. Při snižování tělesné hmotnosti se snižuje i hladina kyseliny močové v krevním séru. Vyhněte se velmi drastickým dietám na hubnutí. Náhlé zastavení příjmu potravy může po více než třech dnech vyvolat zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi.
 • U některých pacientů trpících dnou bylo dosaženo úlevy po léčbě včelím jedem. Při této praxi, užívající metodu zvanou apiterapie, je včelí jed injekčně aplikován podkožní jehlou, nebo dojde k přirozenému píchnutí včelou. Podle dosažených poznatků působí jed protizánětlivě a má i stimulující účinky na imunitní systém.
 • Deficit některých živin může vyvolat záchvat dny. Nedostatek kyseliny pantotenové (vitaminu B5) může značně zvýšit hladinu kyseliny močové. Podle studie provedené s využitím pokusných zvířat bylo prokázáno, že výživa chudá na vitamin A způsobuje vznik dny. Nedostatek vitaminu E způsobuje poškození buněčných jader, což má za následek vznik kyseliny močové.
 • Lidé, kteří trpí infekcí kandidy, nebo delší dobu užívají antibiotika, mají v krvi často zvýšené množství kyseliny močové.

Zvýšený příjem stravy bohaté na puriny (vnitřnosti, maso, luštěniny, v menší míře také čokoláda, kakao, káva) vede k nadprodukci kyseliny močové. Zdravé ledviny nemusí stačit kompenzovat nadměrnou zátěž kyselinou močovou intenzivnější exkrecí a urikemie potom stoupá.

Kyselina močová je sloučenina špatně rozpustná ve vodě. Při pH pod 5,5, které bývá v moči, je většina molekul kyseliny močové v nedisociované a tedy méně rozpustné formě. Kyselina močová může potom vytvářet krystalky, popř. konkrementy. Ke snížení rozpustnosti kyselinymočové přispívá chlad. Se stoupajícím pH se její rozpustnost zvyšuje. Při fyziologickém pH krve 7,4 je přítomna především v ionizované formě a s Na+ a K+ vytváří urát sodný či draselný, které jsou ve vodném roztoku rozpustnější.

Vhodné je prohřívat ledviny, zejména zázvorovými obklady.

Kyselina močová v moči představuje značný rizikový faktor jak pro vývodné močové cesty, tak i pro ledvinný parenchym.

Napsat komentář